در ویندوز یکسری سرویس ها وجود دارند که به پورت 80 گوش میدهند که ممکنه در بعضی مواقع برای ما مشکل ساز باشند و اجازه استفاده ما از این پورت رو ندهند .

به عنوان مثال با توجه به اینکه نرم افزار WAMP SERVER نیز با پورت 80 کار میکنه لذا زمانی که در ویندوز برنامه یا سرویس دیگری پورت 80 رو اشغال کرده باشد ، اجرای ومپ سرور دچار مشکل میشود و آیکن برنامه زرد باقی می ماند و سبز نمی شود .

البته برای اینکه بدونیم چه سرویسی پورت 80 رو اشغال کرده  میتونیم از ابزار تست اشغال پورت در آپاچی برنامه ومپ سرور ، وضعیت پورت80 رو بررسی کنیم که معمولا هم  می نویسه : پورت شماره 80 توسط سرویسهای http اشغال شده است (SERVER: Microsoft-HTTPAPI/2.0) لذا ما در این پست راهکار رفع این مشکل رو خدمتتون آموزش می دهیم .


برای خاموش کردن یا غیر فعال کردن تمامی سرویس های استفاده کننده از پورت 80 در ویندوز می توانیم با دستور زیر پورت 80 رو آزاد کنیم (تایپ در CMD) تا نرم افزار مورد نظرمون یعنی ومپ سرور بتونه ازش استفاده کنه :

نکته بسیار مهم : حتما برنامه CMD رو با دسترسی مدیر سیستم اجرا کنید

بنابراین ، بر روی CMD راست کلیک کنید و گزینه Run as administrator کلیک کنید

مشکل پورت 80

در محیط سیاه این برنامه دستور زیر رو بنویسید و اینتر رو فشار بدید که پیغام تایید رو نشون میده که شما باید Y رو بنویسید و اینتر رو بزنید و چند لحظه صبر کنید تا تک تک سرویسهای اشغال کننده رو متوقف کنه

 

NET stop HTTP

 

رفع مشکل پورت80

در پایان هم سرویس های ومپ رو ریستارت کنید ، طبق تصویر زیر :

ریستارت کردن سرویسهای ومپ

امیدوارم که بتونید مشکلتون رو حل کنید

حتما منو از نتیجه کار مطلع کنید

موفق باشید